Naše umělá inteligence pomáhá firmám včas rozpoznat bezpečnostní rizika

Společnost SODAT přichází s novinkou pro bezpečnostní monitoring a analýzu. Nová verze SODAT Analytics přináší několik novinek, které rozšiřují možnosti monitoringu a chování uživatelů na firemních zařízeních, což posiluje bezpečnost a ochranu dat v celé firmě. Mozkem systému je umělá inteligence pro detekci kybernetických hrozeb z laboratoře výzkumníků a vývojářů Gauss Algorithmic. Uživatelské prostředí a design dodala digitální agentura Cognito.CZ, která rovněž patří do skupiny MindForge.

6. března 2018

Rubrika: Novinky

Ochrana před rizikem uvnitř firmy

Dohled nad pohybem dat od stažení souboru na disk až po jeho odeslání z počítače je pro bezpečnost klíčový. „Firmy vnímají obvykle riziko zvenčí, často si ale neuvědomují, že chránit data je třeba i před hrozbami uvnitř společnosti,“ upozorňuje Jan Vobruba, CEO společnosti SODAT. Systém dokáže rozpoznat, kde hrozí riziko, například nahráváním dokumentů na internet nebo stažením spustitelného souboru. „Často jsou rizikové také USB flash disky, které mohou zaměstnanci připojit k počítači, a nevědomky tak vystavit firemní počítač riziku,“ vysvětluje Vobruba.

Od předchozí verze se SODAT Analytics liší například reportováním toho, co zaměstnanci nahrávají nebo stahují z internetu, ale i přesnějším sledováním nejrůznějších anomálií.

 

Sodat Analytics

 

Bezpečnostní analýza využívá technik machine learningu

Systém využívá technik machine learningu neboli strojového učení. „Tyto algoritmy vedou k odhalení anomálií v chování uživatelů. Sleduje se chování jednotlivců a porovnává s chováním ostatních členů oddělení,“ popisuje Vobruba. Program tak například upozorní na to, že nějaký zaměstnanec v neobvyklou dobu tiskne velké množství stránek nebo používá po dlouhou dobu neproduktivní aplikace.

Tyto výpočty se týkají zatím čtyřech oblastí, a to aplikací, webových stránek, používání počítačů a tiskáren. Novinkou v části SODAT Protection jsou restrikce, které dokáží omezit a řídit využívání externích zařízení (například USB disky), omezit nežádoucí přístupy uživatelů k úložištím dat, a to nad rámec standardních oprávnění operačního systému.

Technologický hub MindForge

Sodat Analytics je výsledkem spolupráce několika firem, které jsou součástí inovačního a technologického hubu MindForge. Naši vývojáři a výzkumníci měli na starosti především vývoj systému strojového učení a umělé inteligence. Vizuálnímu stylu front-endu pak na svět pomohl Petr Kašpar, art director z digitální agentury Cognito.CZ.
 

Zajímá vás jak využít umělou inteligenci pro zvýšení bezpečnosti ve firmě?

Kontaktujte nás – Gauss Algorithmic

Sdílejte s přáteli

Zašlete nám poptávku

Kontaktní formulář
*
*
*
Ověřovací kód
Ověřovací kód
*
Anglicky